Jak się robi papier? Oczywiście, że z drzew!

Papier - włókna celulozy

Papier – włókna celulozy (zdj. ChP94)

Na co dzień używamy papieru w zeszytach, notatnikach, w opakowaniach produktów i wielu innych miejscach. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak jest on nam potrzebny. Przedstawię pokrótce jak przebiega proces od drzewa w lesie, do papieru w naszej książce.

Od drzewa, do drewna

Z wyselekcjonowanych obszarów lasu i okazów wykonuje się ścinkę drzew. Jest ona konieczna aby pozyskać drewno. Po wycięciu całych drzew, w tartakach tnie się je na mniejsze bale i przewozi do innych fabryk

Od drewna do włókien

W tym miejscu drogi papieru i innych drewnianych przedmiotów się rozwidlają. Zamiast całych kawałków surowca, uzyskuje się włókna drewniane. Specjalne przygotowane do tego fabryki mogą dziennie przetworzyć niesamowite ilości surowca.

Celuloza

Z włókien drewnianych wraz ze specjalnymi odczynnikami poprzez mielenie i pompowanie uzyskuje się celulozę. To główny składnik papieru jaki dziś znamy.

Prasowanie celulozy

Z takiej masy celulozowej po odsączeniu wody i sprasowaniu powstaje coś, co już przypomina papier. Jest to wstęga, która po wysuszeniu i wyprasowaniu jest gotowa do dalszej obróbki.

Cięcie, składanie i zwijanie papieru

Otrzymaliśmy wielką wstęgę papieru. Teraz wystarczy pociąć ją na arkusze lub zwinąć (tak się łatwiej transportuje). Później zakłady papiernicze zrobią z nich zeszyty, notesy, nasze ulubione książki, a nawet pamiętniki.

Jest to skrót informacji jak powstaje papier. Osoby zajmujące się tym na co dzień na pewno mają więcej do powiedzenia. Jednak dla laika, będzie to choć ogólny wgląd z sytuację, jak z wyciętego drzewa powstaje biała kartka. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej, to zapraszam na Wikipedię: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Papier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>