Drzewa w codziennym życiu

Ścięte drzewa

Wycinka drzew jest konieczna, mimo że są tak ważne (foto Hugo90)

Drzewa istnieją w naszym codziennym życiu. Są nam nie tylko potrzebne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także przemysłowych. Jak wyobrażacie sobie swoje życie bez ani kawałka drewna?

Co się produkuje z drewna?

Nawet dziecko wie, że stoły, krzesła, domy, zapałki a nawet wykałaczki są z drewna. Na co dzień nie uświadamiamy sobie, że cały czas jesteśmy otoczeni drewnem. Chodzimy po drewnianej podłodze, otwieramy drewniane drzwi, czytamy gazety z papieru, rozwiązujemy w niej krzyżówki drewnianym ołówkiem…

Część z tego może i dałoby się zastąpić materiałami syntetycznymi. Dla czy tego chcemy? Jak to miło jest trzymać się solidnej dębowe poręczy w starych domach i pałach. Jak przyjemnie patrzeć na drewniane ramy w obrazach. Czy coś mogłoby zastąpić zwykłe drewniane wykałaczki? Nawet gdyby było to możliwe, to nasz komfort by spadł. Nie było by wygodne używanie wszędzie plastikowych przedmiotów. Być może nasze wnuki lub nawet dzieci będę musiałby się przyzwyczaić do syntetycznych chusteczek.

Jest wiele przemysłów, które bez drewna nie mogłyby się obejść. Może nie jesteśmy nawet tego świadomi. Tylko specjaliści wiedzą, jak ten surowiec jest potrzeby.

  • Budownictwo: jak postawić szkielet domu bez drewna? Belki z plastiku? Pod dachem zawsze jest najlepsze drewno.
  • Magazyny: obecnie prawie wszędzie stosuje się wygodne drewniane palety.
  • Papier: celuloza obecnie jest niezastąpiona. Od książek i zeszytów, przez ołówki i zapałki aż po chusteczki.
  • Meble: płyty, sklejki itd. mimo, że to nie klasyczne drewno, to obecnie chętne wykorzystywane i kupowane.

Jest jeszcze wiele przykładów. Ludzie piszą na ten temat prace magisterskie i książki.

Drzew tak dużo, a tak niewiele

Wydaje nam się, że ogromne połacie lasów w puszczach są obecnie wystarczające. Ale przy takim tempie ich wycinki może szybko zabraknąć drogocennego surowca. Dlatego ważne jest, aby sadzić nowe rośliny. Jednak ludzkie potrzeby rosną szybciej niż powolne drzewa. Być może kiedyś problem ten będzie rozwiązany.

Wycinka drzew

Obecnie ścinka drzew jest nieunikniona. Musimy je jednak racjonalnie wykorzystywać. Wycinać możemy drzewa tylko po uprzednim pozwoleniu. Firmy, które zajmują się ścinaniem lasów w celach przemysłowych muszą robić bardzo szczegółowe analizy. Oczywiście należy też wycinać drzewa niebezpieczne. Te które zagrażają naszym domom lub przechodniom. Jednak każdy z nas może to zrobić po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Nie może być samowoli, gdyż tak cenne drzew mogłyby zostać zbyt szybko wycięte. Najlepiej zlecić to specjalistycznej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>