Drzewa – dzięki nim żyjemy

Drzewo - gałąź

Drzewa dają nam życie i schronienie (foto cheetah100)

Drzewa to największe, najbardziej potrzebne i najpiękniejsze rośliny na świecie. Bez nich nie moglibyśmy się obejść. To właśnie dzięki nim żyjemy. Przedstawię pokrótce po co to one są potrzebne nam, ale również zwierzętom i innym roślinom. Może to choć trochę otworzy oczy tym, co in nie doceniają.

Rola drzew w przyrodzie

Drzewa produkują tlen

Dzięki drzewom możemy żyć. Pełnią podstawową rolę w obiegu tlenu w powietrzu, zapewniają równowagę w klimacie. Jeden okaz zaspokaja zapotrzebowanie około trzech ludzi. Jest nas na świecie miliardy, a będzie jeszcze więcej. Dlatego tak bardzo potrzebne są nam lasy. Im więcej osób, tym więcej roślin jest niezbędnych do życia. Nie możemy pozwolić na to, aby zaprzepaścić daną nam szansę na życie.

Musimy pamiętać, że nie tylko ludzie korzystają z drzew. Także zwierzęta, potrzebują czystego powietrza. Te dzikie, mieszkające w lasach, który jest ich domem, ale także te hodowlane.

Co by się stało jakby nie było drzew?

  • Nie będzie drzew.
  • Nie będzie tlenu.
  • Nie będzie zwierząt.
  • Nie będzie pokarmu dla ludzi.
  • Ludzi wyginą.

Czy to przemawia do Was? Bez drzew nie możemy istnieć. A ścinka wielkich połaci lasów może doprowadzić do naszego unicestwienia.

Różnorodność biologiczna i utrzymanie równowagi

One nie tylko produkują tlen, ale także zapewniają warunki do rozwoju innych roślin. Całe systemu leśne opierają się na drzewach. Zatrzymują wodę i wilgoć. Chronią przed wiatrami lub zbyt ostrym słońcem. Dzięki nim rozwijają się krzewy, mchy, grzyby i cała gama różnych roślin. Tylko dlatego mogą się one rozwijać. Zaś one są głównym pożywieniem dla roślinożerców. Cały łańcuch pokarmowy załamałby się gdyby nie drzewa. Łącznie z ludźmi, którzy stoją na jego szczycie. Bez solidnych podstaw całe wysoko rozwinięte życie organiczne może upaść.

Dlatego chrońmy drzewa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>